RSS емисии



 
 Мобилна версия

ИНСТИТУЦИИ
oblast.pngcomunpaz.png
odmvr.pngobs2.png
tdnap.jpgrzipz.png
riosv.pngcpms.png
Това е архивен сайт на PA media.
Актуалният сайт е на адрес: pa-media.net
Германски професор оперира с микрогилотина очите на диабетици

Проф. Холц и Проф. СивковаНай-новите възможности на техниката в областта на очната хирургия демонстрираха днес в УМБАЛ „Св. Георги” в Пловдив. Операциите на задния сегмент на окото с микрогилотина стават регулярни, обявиха от болницата. Днес сутринта проф. Франк Холц от Медицинския университет в Бон и началникът на Очната клиника в УМБАЛ „Св. Георги” проф. Нели Сивкова демонстрираха интересната методика с операция на живо. 
Те работеха в клиниката, а техни колеги – близо 100 офталмолози от цялата страна, следиха операцията на видеостена и им задаваха въпроси от зала в Новотел „Пловдив”.

С микрогилотината на апарата Constellation проф. Холц и проф. Сивкова оперираха четирима души – двама мъже и две жени. Тримата бяха на възраст 50-75 години, с диабетна ретинопатия и дупка на макулата. Макулата е частта от ретината, отговаряща за ясното централно виждане. Макулната дупка представлява дефект в центъра на ретината, развиващ се за различен период от време.

Четвъртият пациент бе мъж на 35 години, с дългогодишен възпалителен процес на ретината.

При всички пациенти двамата професори приложиха т.нар. безшевна 25+G витректомия. Това е микрохирургична техника, при която лекарят направлява чрез микроскоп гилотина с 5000 разреза в минута към засегнатите участъци на ретината. Така той е в състояние да възвърне зрението на пациента, което не би могло да стане по никакъв друг начин. Между операциите двамата професори коментираха случаите със своите колеги, които им задаваха въпроси от залата.

„С микрохирургията на окото медицинската наука прави огромна крачка напред. Радвам се, че в Университетската клиника в Пловдив тези операции вече ще станат регулярни, това е чудесна новина за нашите пациенти. Правили сме подобни операции и досега, но всяко споделяне на международен опит е добре и за лекари, и за пациенти.  Интересът на колегите от цялата страна, желанието им да усвоят тази техника говори, че нашите офталмолози могат да приложат световния опит и в българските клиники”, сподели проф. Нели Сивкова. Тя допълни, че тази новост в медицината е особено радостна за диабетиците, тъй като те са най-честите пациенти със заболяване на ретината.

Неслучайно двама от пациентите, подбрани за днешната операция бяха с диагноза „диабетна ретинопатия”. Това е най-честото усложнение при захарния диабет, което се развива при 90% от страдащите от това заболяване. Диабетната ретинопания е на пето място по причиняване на слепота в света, затова офталмолозите препоръчват на тези болни чести прегледи на очите.  Днес, благодарение на новостите при микрохирургията на окото, тази слепота вече е предотвратима.

 






Тази страница е видяна: 1430

 Публикувано от: pamedia на Sunday 28 October 2012 - 16:04:54

За коментари, обсъждания, мнения, предложения отиди във Форум НОВИНИ и избери или създай тема

изпрати на приятел изглед за печат


Подобни новини :
Високоспециализирани консултации ще има в панагюрската болница от германски професор
Вадят лекарства за диабетици от позитивния списък
Диабетици и техни приятели ще се хванат в кръг за ръце в знак на съпричастност с болните
Търсят се работници в селското стопанство на две германски провинции
Медицински комплекс „Хигия“ вече се ръководи от професор
Професор Велислав Минеков - с престижно признание от Китай
Директорът на пазарджишката библиотека почерпи опита на германски библиотеки с 24-часово обслужване
Професор от Абу Даби извърши седем уникални хирургични операции в Пловдив
Свободни работни места в австрийски и германски хотели и ресторанти през зимния сезон
Двама пазарджиклии се издирват във връзка със стрелбата по Митьо Очите и убийството на един от гардовете му



Този сайт използва e107, който се разпространява с условията, залегнали в GNU GPL Лиценза.
Политика за употреба на бисквитки (cookies)////Политика заповерителност
Време за изпълнение: 1.5026 сек., 1.4102 от тях за заявки.